SOLÁRNÍ PANELY PRO FVE
NENÍ SOLÁR JAKO SOLÁR - SPRÁVNÝ VÝBĚR ZAJISTÍ PRODUKTIVITU
Ještě dříve, než se seznámíte s rozsahem používaných typů solární panelů, podívejme se na to jak se panely vyrábí a proč je třeba dbát na vhodný výběr panelu pro svou zamýšlenou instalaci.
Monokrystalické panely
kvalita & cena
Solární panely v provedení monokrystalického provedení je v tento moment pro rezidentní stavby největším procentem vyráběných a montovaných panelů v různých provedeních a kvalitě, spočívající v různých způsobech zapojení CEL řešení P-Type a N-Type a jejich distribuce energie. Taktéž je zde významný rozdíl v použitých materiálech, na jaký materiál a s jakým souvrstvím se materiály nanášejí, jak se lepí a jak se kompletují.
Nový panel je vždy nový, a tedy jeho efektivita je srovnatelná s ostatními levnějšími či dražšími variantami a značkami. Ovšem po několika letech se tyto drobné rozdíly stávají významnými v rovině účinnosti, funkčnosti včetně tzv. efektu degradace PID (Potential Induced Degradation)
Pokud jsou sledované na trhu různé cenové rozdíly v panelech, je třeba tyto hodnoty umět vyhodnotit, a to směrem k faktické užitné hodnotě panelu a jeho trvanlivosti po 10 letech a déle. S tím samozřejmě souvisí i údržba panelu v letních a zimních měsících, zátěž panelu v tlaku sněhem a větrem až po způsob ukotvení panelu na konstrukci v době instalace.
Všechna tato kritéria mají na panely vliv a to zda jeho účinnost a efektivita výroby po 5 -10 letech klesne jen o několik procent nebo více jak 10 % a více.
Bifaciální solární
jednostranný panel
Bifaciální panely respektive technologie použitá na solárních panelech tohoto typu je nástupcem za monokrystalické panely, u kterých při stejné absorpční ploše panelu lze získat až o 25 % vyšší výrobu energie oproti současně používané techologii instalovaných panelů.
To samo sebou se projevuje i v ceně panelu, nicméně tyto panely mají vyšší garance z hlediska efektivnosti výroby vůči potenciální degradaci. Vedle tohoto při spojení s optimizery lze získat z panelu mnohem větší výrobu než při standardním zapojení, a to o dalších cca 10 – 25 %.
Při použití těchto technologií lze při menším množství panelů získat větší výrobní kapacitu se zárukou delší trvanlivosti a optimalizace výkonu kontrolovanou na úrovni každého modulu panelu. Jednostranné panely jsou vhodné pro standardní instalace na šikmé střechy.
Bifaciální solární panel duální
Bifaciální panely oboustranné neboli duální jsou panely se zvláštním způsobem aplikování. Na běžnou šiknou střechu se běžně aplikují monokrystalické panely, na rovné střechy se však více vyplácí instalovat bifaciální průhledné panely, které mají schopnost snímání z obou stran v poměru 60/40 % což je v poměru celkového výkonu až o 30 % vyšší výkon než u jakéhokoliv jednostranného panelu.
Tyto panely mají však za podmínku min. sklon na střešní konstrukci 20 % a více, podkladem musí být šedá či šedobílá střešní fólie, která odráží na spodní část panelu světlo vydávané sluncem.
Tyto panely se také používají pro speciální aplikace na fotovoltaické pergoly, parkovací stání se zastíněním a na fotovoltaické ploty včetně agrifotovoltaických aplikací.